Katrine er glad for sælskind.
Sika-mut er i gang med at lave en helt ny støvle i sælskind og læder. Den skulle fotograferes til webshoppen. Derfor ledte jeg efter en flot pige, som ville hoppe i støvlen foran et kamera.
Du skulle have set Katrines ansigt, da jeg spurte hende.
Hun blev vildt overrasket – men til alt held sagde hun ja til at være med i projektet. Hun kan nemlig godt lide pels.
Vi gik straks i gang med at planlægge projektet sammen med fotograf Jesper.
Bladene dryssede stille ned fra træerne. Tågen lå rundt om os og gav en stemning af noget eventyragtigt.
På grund af tågen var det råkoldt, så den dampende varme kaffe gjorde godt.
Støvler og handsker blev fundet frem.
Katrine hoppede i dem, mens hun beundrede sælskindet.
Det er både smukt blankt og blødt med nogle fine mørke pletter eller aftegninger på.
Handskerne var varme og dejlige at putte hænderne i, mens hun gik rundt på og omkring broen i den råkolde morgenluft.
Skindet bliver renset efter alle kunstens regler.
Derefter bliver det solgt til Great Greenland, i Sydgrønland. De forarbejder skindet så det er klar til at blive lavet til tøj, støvler, handsker – ja, selv lamper og stolesæder kan laves ud af sælskind.
Sælkødet er pakket ind i et smukt stykke skind.
Fangeren kan vælge at smide det ud eller brænde det, for at komme af med det, men:
Katrine blev meget overrasket over at høre, at sæler ikke bliver opdrættet pga skindet, men fanget i det fri af dygtige fangere pga kødet.
Hvis du gerne vil vide mere om hvorfor det er sund fornuft at gå i sælskind, så skynd dig at tilmelde dig Sika-muts nyhedsbrev.
Der følger altid et godt tilbud med til dig i nyhedsbrevet.
Du kan gøre det i formularen neden under det her blogindlæg eller skrive til mig, så skal jeg nok tilføje dig til listen over modtagere af Sika-muts nyhedsbrev.