Kan jeg virkelig stole på historien om at sælskind er bæredygtigt?

Sæljagt – kan det være bæredygtig jagt?

Synes du også det lyder underligt?

I går kom en ung kvinde, Amalie,  hen til mig og spurgte lidt tvivlende:

“Kan jeg virkelig stole på historien om at sælskind er bæredygtigt skind?”

Jo da. Historien om at fangeren jager med respekt for naturen og næste generation, er en er  skam  god nok.

Sæljagt i Grønland er 100% bæredygtigt og alt fra dyret bliver brugt.

I stedet for at sige en hel masse, vil jeg hellere vise dig en lille film om fangeren David, fra Sydgrønland.

Hver dag tager David ud på vandet for at fange sæler, fisk og fugle.
Det er hans arbejde, ligesom du og jeg også har et arbejde, der giver os penge på kontoen hver måned.

Kødet sælger han på byens torv, Brættet, ligesom alle de andre fangere gør.
Det de sælger på Brættet varierer alt efter årstiden og deres jagtheld.

Sælskindet sælger David og hans kollegaer til Great Greenland. De har specialiseret sig i at bearbejder sælskindet, så det bliver blødt og lækkert og godt til tøj og støvler.

I filmen her nedenunder ser du et klip fra Davids fangsttur på vandet.

Du møder også hans familie.

Hans kone viser, hvordan hun laver aftensmad ud af det kød, som David har med hjem.

Hans søn har fri fra skole, og derfor er han kommet med på sæljagt.

Det er helt naturligt at faderen tager sine børn med jagt.
De hygger sig sammen på sådan nogle ture. Faderen viser sine børn de gode fiskepladser, hvor rævene har deres huler osv.
Børnene lærer også, hvordan de skal lade og bruge et gevær på en god måde. Samtidig med lærer de at passe på naturen. Der skal også være dyr i fjeldet og i havet til næste år.

Tro mig, moderen er pavestolt og rørt, når hendes søn eller datter kommer hjem til hende med den første fangst. Det skal fejres med kaffe, kage og højt humør, mens alle jagthistorierne bliver fortalt.

Snup en kop kaffe og et stykke kage (eller chokolade), mens du ser filmen om David og hans familie.

Inuit Sila  – det er de grønlandske fangers organisation – har lavet den lille, fine film om David og hans familie.  De har været så venlige at give mig lov til at vise dig den.

Jeg håber, at du kan se, at sæler ikke bliver fanget pga deres skind, men fordi der skal mad på bordet, så ingen går sultne i seng. Sælskindet er bifangsten ved sæljagten.

og så tilbage til Amalie

hun købte hun trygt et par støvler i sælskind og glæder sig til at bruge dem til vinter.

Med andre ord:

Lige som Amalie kan du også med ro i sindet og god samvittighed hoppe et par lækre, varme sælskindsstøvler når det bliver koldt.

Sælfangst er 100% bæredygtig jagt.

Det vigtigste for fangeren er at jage med respekt for naturen og sørge for at næste generation bliver oplært i at føre traditionen videre.

HUSK NU:

  • Sæler er IKKE en truet dyreart. De lever frit og godt i havet indtil de bliver fanget.
  • De grønlandsk fangere lærer at jage med respekt for både dyr, naturen og fremtidige generationer.
  • Sælskind er fangerens “bonus-fangst”. Det bliver til varmt, smukt tøj til dig og mig (Kødet bliver til aftensmad)

Læs mere på bloggen:

Måske vil du også synes om indlægget om, hvad du kan svarer, hvis du møder nogle som siger Føj til sælskind.

Vil du vide mere:

Tilmeld dig Sika-muts nyhedsbrev. Du gør nemmest i boksen lige her nedenunder.

Tak for din interesse.

Hey - Se lige her:

Vil du have de her hjemmesko 100,00 kroner billigere end alle andre?

Få et gavekort på 100 kr og Fri Fragt på din 1. ordre

Tilmeld dig Sika-muts Nyhedsbrev nu.

Hjemmesko i sort sælskind

Tak for din tilmelding. Inden længe får du din første mail fra Sika-mut.